Sık Sorulan Sorular

 • Kütüphane çalışma saatleri nedir?
Maltepe Üniversitesi Kütüphane ve Bilgi Merkezi,
Akademik dönemde, çalışma alanları 7 gün 24 saat açıktır. Ödünç alma/verme işlemleri 08:00-22:00 saatleri arasında yapılmaktadır.
Yaz döneminde hafta içi 08:00 – 18:00 saatleri arasında açık, hafta sonu kapalıdır. 

 • Kütüphaneden kimler yararlanabilir?

Üniversitemiz öğrencileri, idari ve akademik personeli yararlanabilmektedir.


 • Kütüphane kullanıcı hesabıma nasıl erişebilirim?

Kütüphane web sitesinde yer alan “Katalog Tarama” sayfasına girdikten sonra oturum aç sekmesinden öğrenci numarası/mubis şifreniz ile hesabınıza erişebilirsiniz.


 • Kütüphane kullanıcı hesabı ile neler yapabilirim?

Kütüphane kullanıcı hesabınız ile ödünç aldığınız, iade ettiğiniz, ayırttığınız ve kütüphane koleksiyonuna dâhil edilmesini istediğiniz bilgi kaynaklarının listesine erişebilir, materyal isteği bulunma, ödünç alınan materyallerin süresini uzatma ve ödünç alınmış bir kitabı ayırtma işlemi yapabilirsiniz.


 • Kütüphanede fotokopi, çıktı ve benzeri hizmetler var mı?

Fotokopi hizmeti verilmemektedir. Hizmet Kültür Merkezinde verilmektedir.


 • Aradığım materyallerin tarama işlemini nasıl yapabilirim?

Cep Kütüphanem uygulamasından ya da İnternet sayfamızın Katalog Tarama sekmesine tıklayarak, aramak istediğiniz materyallere eser adı, yazar adı, konu başlıkları, tür, dil ve benzeri birçok filtre kullanarak ulaşabilirsiniz.

Elektronik materyalleri ise İnternet sayfamızın E-Kaynak Tarama sekmesine tıklayarak Üniversitemizin abone olduğu bütün veri tabanlarını aynı anda tarayabilirsiniz. Detaylı açıklamaları ve kullanım kılavuzları ile birlikte abone olunan bütün veri tabanlarını İnternet sayfamızın Veri Tabanları sayfasında bulabilirsiniz.


 •  Kütüphane işlemleri için mobil uygulama mevcut mu?

Evet, üyelik işlemlerinizi Cep Kütüphanem adlı uygulamadan gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamayı Google Play ve Appstore’den indirip, Maltepe Üniversitesi’ni seçerek istediğiniz basılı ya da elektronik kaynaklara ulaşabilirsiniz. Aynı program ile farklı kütüphane kataloglarına da erişebilirsiniz.


 • Kütüphaneye yiyecek, içecek getirebilir miyim?

Kütüphane içinde su haricinde yiyecek-içecek tüketilmemektedir.


 • Kütüphanede unuttuğum eşyalar hakkında nereden bilgi alabilirim?

Unuttuğunuz eşyalar için Rektörlük binasındaki güvenlik masasına başvurulabilirsiniz.


 

Katalog Tarama

 • Kütüphane koleksiyonunda nasıl katalog taraması yapabilirim?

Katalog üzerinden araştırma yapmak için aradığınız bilgi kaynağının eser adı, yazar adı, konu başlıkları, ISBN/ISSN vb. herhangi bir anahtar kelimesiyle arama yapabilirsiniz. Rafta gördüğünüz kitapların raf bilgisine tıklayarak kütüphanenin kat planındaki yerini bulabilirsiniz.

Elektronik kaynaklara ise, istediğiniz materyali katalogda bulup, ilgili sayfadaki URL penceresine tıklayarak ulaşabilir, izin verilen veri tabanlarındaki kaynakları taşınabilir cihazınıza yükleyebilirsiniz.


 • Kitaplar raflara neye göre yerleştiriliyor?

Kütüphanemizde Library of Congress Sınıflama Sistemini kullanmaktadır. Kitaplar açık raf esasına göre konusal olarak raflara yerleştirilmiştir. Böylelikle aynı konuyu içeren kitaplar bir arada durmaktadır. Bu sistemle oluşturulan etiketler kitabın sırt bölgesinde bulunmaktadır. Bu yer bilgisine bakarak internetten Kütüphane Kat Planında ya da Kütüphane içerisinde bulunan Kütüphane ve Bilgi Merkezi Kat Planı tablolarında yerleşim düzenini görebilirsiniz.


 • Kitap ayırtma işlemi nedir, nasıl yaparım?

Ayırtma işlemi yapmak için kullanıcı hesabınızdan giriş yaptıktan sonra ayırtmak istediğiniz materyali, katalogdan bularak ayırtma butonuna basarak kitabı ayırtmış olursunuz. Ayırtma işlemleri materyal geldikten sonra en fazla 2 gün bekletilir.


 • Tezlere nasıl erişebilirim?

Katalog Taramada arama yaparken filtre uygulayarak “Tür” kısmını “Tez” olarak işaretleyip eser adı, yazar adı, konu başlıkları gibi seçeneklerle erişebilirsiniz.

Kütüphanemiz koleksiyonunda yer alan basılı tezlere kütüphane giriş katındaki tezler bölümünde ulaşabilirsiniz. Kütüphane kat planına ulaşmak için tıklayınız.

Tezlerin elektronik nüshalarına ise  Katalog Taramada istediğiniz tezi bulduktan sonra bilgilerinin bulunduğu sayfadaki URL sekmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda internet sitemizin Açık Erişim linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.


 • Türkiye genelinde yayınlamış olan tezlere nasıl erişebilirim?

Türkiye’de Üniversitelerde yayınlanan tezlere ULUSAL TEZ MERKEZİ aracılığıyla erişebilirsiniz.


 • Kütüphane koleksiyonuna yeni gelen yayınları nasıl görebilirim?

Koleksiyonumuza yeni eklenen yayınları Katalog Tarama ana sayfasından takip edebilirsiniz.


 • Farklı kütüphane kataloglarına nasıl erişebilirim?

Cep Kütüphanem uygulamasında Toplu Katalog sekmesine tıklayarak ya da internet sayfamızın bağlantılar menüsünden Toplu Katalog sekmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.


 • Süreli yayınlara nasıl erişebilirim?

Kütüphanemizin giriş katında Süreli Yayınlar Bölümünde sergilenmektedir. Kütüphane Kat Planında görmek için tıklayınız.


 • Süreli yayınlar raflara neye göre yerleştiriliyor?

Süreli yayınlar raflara alfabetik sıraya göre yerleştirilmektedir.


 • Süreli yayınların eski sayılarına nasıl erişebilirim?

Sergilendiği rafın kapağını kaldırarak son 2 seneye ait sayılarına ulaşabilirsiniz. Daha eski sayıları ise Süreli Yayın Arşiv bölümünde bulunmaktadır.


 • Süreli yayınları ödünç alabilir miyim?

 Süreli yayınlar, ödünç verilmemektedir.


 

Ödünç Verme Hizmetleri

 • Kütüphaneden yararlanma koşulları nelerdir?

İnternet sayfamızda Hakkımızda menüsünde yer alan Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Yönergesini ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.


 • Tek seferde en fazla kaç materyal ve kaç gün süreyle alabilirim?

Öğrencilerimiz 5 materyal 20 gün süreyle, Akademik Personelimiz 10 materyal 30 gün süreyle, İdari Personelimiz 5 materyal 20 gün süreyle ödünç alabilirler.


 • Süre uzatma işlemini nasıl yapabilirim?

Ödünç alınan materyal başka bir kullanıcı tarafından ayırtılmamışsa uzatma yapılabilir. Uzatma yapılabilmesi için üzerinize kayıtlı materyalin ödünç süresinin bitmesine en fazla 3 gün kalmış olmalıdır. Aynı materyal için en fazla 2 uzatma işlemi uygulanır.


 • Ödünç aldığım bilgi kaynağını arkadaşım iade edebilir mi?

Evet, iade işlemlerini sizden başka biri yapabilir.


 • Benim adıma başka biri kitap ödünç alabilir mi?

Hayır, üyelerimiz kendilerine ait öğrenci kartıyla gelerek ödünç alma işlemini gerçekleştirebilir.


 • Ödünç alınan bilgi kaynağının kaybolması ya da zarar görmesi durumunda ne yapmalıyım?

Ödünç alınan  bilgi kaynağının kaybolması ya da düzeltilemez şekilde zarar görmesi durumunda kullanıcılardan bilgi kaynağının aynısını temin etmesi istenir. Bilgi kaynağının bulunamaması halinde; materyalin Değer Takdir Komisyonunca belirlenen değeri ödettirilir.


 

Veri Tabanları

 • Kütüphanenin abone olduğu veri tabanlarına  nasıl erişebilirim?

İnternet sayfamızdaki Veri Tabanları menüsüne tıklayarak ayrıntılı bilgi alabilir, bağlantılara ve kullanım kılavuzlarına ulaşabilirsiniz.


 • Veri tabanlarına kampüs dışından erişebilir miyim?

İnternet sayfamızda bulunan Kampüs Dışı Erişim sekmesine tıklayıp, açılan sayfadaki yönergeyi takip ederek erişebilirsiniz. Proxy ayarları yapılan bu yönergenin tamamlanmasının ardından açılan ilk internet sayfasına öğrenci numarası ve mubis şifresini yazarak giriş yapabilirsiniz.


 • Veri tabanları ile ilgili sorularımı kütüphaneye nasıl iletebilirim?

İnternet sayfamızda bulunan Canlı Destekten çalışma saatleri içerisinde destek alabilir, dilediğiniz konu hakkında [email protected] adresine mail atabilirsiniz.


 

Eğitim

 • Kütüphanenin kullanıcılara yönelik eğitim programları mevcut mu ?

Evet, kütüphanemiz kullanıcı istek ve ihtiyaçları doğrultusunda eğitimler düzenlemektedir. Oryantasyon ve kullanıcı eğitimi şeklinde verilen eğitimler hakkında daha fazla bilgiye internet sayfamızda yer alan Eğitim sekmesinden ulaşabilirsiniz.


 • Elektronik bilgi kaynaklarının kullanımına yönelik eğitim talep edebilir miyim ?

Kişi ya da grup olarak eğitim talebinde bulunabilirsiniz. [email protected] adresinden randevu talep edebilirsiniz.