VERİ TABANLARI

BMJ Online Journals

BMJ Journals Collection klinik uzmanlık alanları, halk sağlığı ve kanıta dayalı tıp alanlarında önde gelen dergilerden meydana gelmektedir. Özel konulu, halk sağlığı ve kanıta dayalı tıp alanında uzman 33 otorite dergiden oluşmaktadır.
 

BMJ Online Journals Kullanım Kılavuzu

Ebscohost Academic Search Complete

Multi-disipliner Araştırma için Dünyanın En Kapsamlı, Akademik Tam Metin Veri Tabanı

Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır.

Bu kaynak, 9,100’e yakını tam metin olmak üzere 13,700’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir. Tam metin dergilerden 7,900 kadarı aynı zamanda hakemlidir. PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır. Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı döküman türünü tam metin olarak içerir.

Ebcohost Academic Search Complete Kullanım Kılavuzu

Ebscohost Business Source Complete

İktisadi ve İdari Bilimlere Özel, Dünyanın En Kapsamlı Hakemli Tam Metin İçeriği

Business Source Complete hakemli ve seçkin içeriği sayesinde, iktisadi ve idari bilimler alanında üretilen bütün veri tabanlarını geride bırakmaktadır.

Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır.

Ebscohost Business Source Complete Kullanım Kılavuzu

Ebscohost Dynamed

National Science Foundation - NSF (ABD American Ulusal Bilim Vakfı ) desteği ile hekimler tarafından, hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri için hasta başı bakıma yönelik tasarlanmış olan DynaMed dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır. 5,700’den fazla başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır. Hergün güncellenen DynaMed’in editörleri her gün 500’den fazla tıp dergisinin içeriğini takip ederler. Her bir makale klinik ilgililik ve bilimsel geçerlilik açısından değerlendirildikten sonra yeni kanıt içeriğine entegre edilir ve en iyi kanıtı temsil eden genel sonuçlar uygun şekilde değiştirilir. Bu sistematik literatür takip sürecince, DynaMed’in içeriği en iyi kanıtlar ile belirlenir.

Ebscohost Dynamed Kullanım Kılavuzu

Ebscohost Applied Science&Business Periodicals Retrorespective

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

Ebscohost Applied Science&Business Periodicals Retrorespective Kullanım Kılavuzu

ERIC

ERIC® (the Education Resource Information Center), eğitim literatürüne ve kaynaklarına erişim sağlamaktadır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.

1966’dan günümüze kadar 1.4 milyondan fazla kayıt içeren ERIC® 337,000 tam metin döküman sunmaktadır.

ERIC Kullanım Kılavuzu

Ebscohost Education Index Retrospective

Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olmak üzere 700’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek 835,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.

Bazı konu başlıkları: Çok-kültürlü / Etnik eğitim, dil sanatları, din eğitimi, eğitimde bilgisayarlar, Fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim, okul yönetimi, orta öğretim, sanat dalları, sosyal çalışmalar, sürekli eğitim, uzaktan eğitim, yetişkin eğitimi, yüksek öğrenim..

Ebscohost Education Index Retrospective Kullanım Kılavuzu

Ebscohost Humanities & Social Sciences

Bu değerli araştırma kaynağı beşeri ve sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki önemli dergileri yüksek kalitede indekslemektedir ve içerik 1907’ye kadar uzanmaktadır. Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 1,200’e yakın süreli yayın, 1,300,000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir.

Ebscohost Humanities & Social Sciences Kullanım Kılavuzu

Ebscohost Library, Information Science and Technology

500'den fazla temel dergi, 50'nin üzerinde öncelikli dergi ve 125 seçkin derginin yanı sıra kitapları, araştırma raporları ve tutanakları dizinlemektedir.

Ebscohost Library Information Science and Technology Kullanım Kılavuzu

ELSEVIER Clinical Key

Clinical Key,  tıp alanında son çıkan kitaplara, dergilere, multimedya içeriklere ve 35'den fazla tıbbi ve cerrahi uzmanlık alanına erişmenizi sağlar. Doktorların sorularına  hızlı yanıt veren ve akıllı bir arama seçeneği sunan kapsamlı bir veri tabanıdır. Tablet ve cep telefonları da dâhil her türlü cihazdan ulaşılabilen hızlı cevaplar, kurumunuzun daha verimli ve kaliteli bakım olanağı sağlamasına katkıda bulunur. ClinicalKey'in kalitesi, hızı ve elverişliliği klinik performansın ve hasta sonuçlarının iyileşerek gelişmesini sağlar.
 

Diğer ilgili bağlantılar: ClinicalKey Tam İçerik Listesi - ClinicalKey e-Kitap listesi - ClinicalKey e-Dergi listesi
Elsevier Clinical Key Kullanım Kılavuzu

ELSEVIER ScienceDirect Veri Tabanı

Kimya ve kimya mühendisliği, klinik tıp, bilgisayar bilimi, yer ve gök bilimi, ekonomi, işletme ve yönetim, mühendislik, enerji ve teknoloji, çevre bilimleri ve teknoloji, yaşam bilimi, madde bilimi, matematik, fizik ve astronomi, sosyal bilimler gibi farklı disiplinlerde 2318 dergi ve 30 e-kitap serisine tam metin erişim sağlamaktadır.
"Comple Collection"a 2003 yılından itbaren ve "Freedom Collection"a 2006 yılından itbaren erişim verilmektedir.
(Yanında yeşil kutucuk olan yayınlara tam metin erişim) E-Dergi, Tam Metin

ScienceDirect Kullanım Kılavuzu

Emerald Premier eJournal

İşletme, yönetim, ekonomi, strateji, pazarlama, maliye, finans, insan kaynakları, öğrenme, örgütsel çalışmalar, bilgi yönetimi, yöneylem, lojistik, kalite, çevre yönetimi, kamu yönetimi, eğitim, sağlık ve sosyal bakım, mühendislik gibi konularda 309 adet dergiye ve binlerce makaleye online erişim sağlayan Emerald Premier eJournal kendi alanında dünyanın önde gelen veri tabanlarından biridir.

IEEE Xplore Digital Library

IEEE ve IEE’nin 120’den fazla dergisi, 900 standart ve 400 yıllık konferansın bildirisinden oluşan 1950 yılına kadar inen 1,2 milyon belge. 1963’den 1987’e kadar Proceeding of the IEEE içindeki 12.000’den fazla belge ve 1913’te basılan ilk dergi Proceeding of the Institute of Radio Engineers’den başlayarak bütün sayılarda eklenmektedir.

IEEE Xplore Digital Library Tanıtım ve Kurulum Sunumu

ISI Web of Knowledge
Web of Science

• Science Citation Index Expanded (1945 yılından günümüze)
• Social Sciences Citation Index (1956 yılından günümüze)
• Arts & Humanities Citation Index (1980 yılından günümüze)
• Conference Proceedings Citation Index- Science (1990 yılından günümüze)
• Conference Proceedings Citation Index- Social Science & Humanities (1990 yılından günümüze)
veritabanlarının erişim yılları değişikik göstermektedir.

ISI Web of Knowledge Web of Science Tanıtım ve Kurulum Sunumu

iThenticate Thenticate ; akademisyenlerin kendi draft akademik makalelerini intihal yönüyle kontrol etmeleri için sunulmuş bir programdır. Bu programda sözleşme gereği ödev ve tez kontrolleri yapılamaz.  İThenticate kullanım yetkisi dr. veya daha üst ünvanlı akademisyenler içindir.

Kullanıcı şifresi için Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'na başvurunuz.

JSTOR Archive Journal Content

    TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Türkiye’deki akademik ve bilimsel araştırmaları desteklemek amacıyla elektronik bilgi hizmetleri sunarak yüksek oranda ve kalitede akademik bilgi kullanımını teşvik etmektedir. TÜBİTAK ULAKBİM bu doğrultuda Türkiye’deki akademik camianın yoğun talebini de göz önüne alarak dünya çapında önde gelen uluslararası yayınevleri ve alanında uzman dernek yayınevlerinin yüksek kaliteli içeriklerini sunmakta olan JSTOR Archive Journal Content veri tabanını EKUAL kapsamına dâhil ederek 2018-2020 yıllarını kapsayacak şekilde Ulusal Lisans anlaşması imzalayarak üyelerin erişimine sunmuştur.

    JSTOR veri tabanı kapsamında multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3904 dergiye erişim sağlanabilmektedir.

JSTOR Archive Journal Content Kullanım Kılavuzu 

JSTOR Tarama Yapma -Video

KAZANCI HUKUK

Mevzuat - İçtihat –Hukuk Eserleri Bilgi Bankaları

Kazancı Hukuk Kullanım Kılavuzu

MENDELEY (Referans Yönetim Sistemi)

    Mendeley Institutional Edition (MIE) araştırmacıların çalışmalarını ve araştırmalarını yönetmelerini ve geliştirmelerine yardımcı olan referans yönetim sistemidir.
    Mendeley Institutional Edition (MIE) kullanıcılar için genişletilmiş haklar tanıyan ve kurumlar için destek sağlayan bir platform olup temel Mendeley yetkinlileri üzerine kuruludur. MIE tarafından araştırmacı ve kütüphaneler için sağlanan genişletilmiş özellikler aşağıdaki gibidir:
    5GB kişisel depolama alanı (standard 2GB’dan farklı olarak).
    Sınırsız kapalı grup kurma özelliği (standard 1 gruptan farklı olarak)
    Gruplarda 25 kişiye kadar üyelik (standard 3 üyeden farklı olarak)
    Kurumlar için analiz aracı

Mendeley (Referans Yönetim Sistemi) Kullanım Kılavuzu

NATURE Journals All

Temel olarak Biyoteknoloji, Dişçilik, Eczacılık, Ekoloji, Fizik, İmunoloji, Kanser, Kimya, Malzeme Bilimi, Mikrobiyoloji, Yer Bilimleri gibi 11 konudan oluşmaktadır.Nature Research, Nature Reviews Journals, Nature Clinical Practices Series, NPG Academic and Society Journals’ları kapsamaktadır. Science FTE’sine göre tam zamanlı akademisyen, araştırmacı, personel ve öğrenci sayısı alınmaktadır.

NATURE Journals All Kullanım Kılavuzu

OVID-LWW

Lippincott Williams & Wilkins (LWW) tıp alanında dünyanın önde gelen yayınevlerinden biridir. Sağlık alanındaki profesyoneller ve öğrenciler için gerekli olan temel bilgileri, elektronik ortamda OVID platformu aracılığı ile kullanıma sunmaktadır.
Lippincott Williams and Wilkins (LWW) yayınevine ait 280 Tıp dergisi, Tamamı tam metin.  Anahtar kelime ile arama yapıldığında, makalelerdeki tüm  kelime, grafik, resimler taranır.
MEDLINE’a OVID platformundan ücretsiz erişim (1950-günümüze) . 319 Open Access dergisine OVID platformundan erişim (MEDLINE içinde tarama yaptığınızda çıkan “Full Text”dergiler open access dergileridir.)

 

OVID-LWW Tanıtım Videosu

Palgrave Macmillan Journals Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır. Palgrave Macmillan Journals veritabanı aboneliğimiz ULAKBİM EKUAL aracılığıyla sağlanmaktadır.

Palgrave Macmillan Journals Dergi Listesi 

ProQuest Dissertations & Theses

Mühendislik, tıp bilimleri, fizik, psikoloji, eğitim, edebiyat, felsefe, sosyal bilimler, iletişim ve sanat konularına kadar tüm akademik alanlardaki doktora ve master tezlerini kapsamaktadır.

ProQuest Dissertations & Theses Kullanım Kılavuzu

SCOPUS SciVerse Scopus bibliyometrik araçlarla birlike araştırmayı izlemeye, anataliz etmeye ve görselleştirmeye yarayan; hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veri tabanıdır. Sanat ve insani bilimlerin yanı sıra fen bilimleri, teknoloji, tıp ve sosyal bilimler alanında bütün dünyadan 5.000'in üzerindeki yayıncının 18.500'ün üzerindeki dergisini kapsar. Scopus %70'i 1996'dan beri yayınlanmış özetler ve oldukça geniş kaliteli web sayfaları ve patent bilgisi olmak üzere 43 milyon kayıt içerir.

SCOPUS Kullanım Kılavuzu

SpringerLink     Kimya, bilgisayar bilimi, ekonomi, mühendislik, çevre bilimleri, yer bilimleri, hukuk, yaşam bilimleri, matematik, tıp, fizik ve astronomi konularını kapsar.

 Springerlink Kullanım Kılavuzu

Taylor & Francis Group

2173 Akademik dergiye erişim sağlamaktadır.

Taylor & Francis Kullanım Kılavuzu

Turnitin Günümüz dijital kültüründe, herşey olduğu gibi intihal de çevrimiçi yapılmaktadır. OriginalityCheck, öğretmenlere, öğrenci çalışmalarını, uygunsuz alıntı veya olası intihale karşı, dünyanın en hassas metin karşılaştırma veri tabanı ile kıyaslayarak kontrol etmelerinde yardımcı olur. Turnitin, yetkili öğretmenlerin metnin kendisini, biçimini, tasarım ve düzenini görebilmesi için ödevin orijinalini muhafaza eder Turnitin, öğrencinin ödevinin ne kadarının veri tabanımızdaki içerikle eşleştiğini gösterir, böylece eğitimci ödevin orijinal olmayan bölümünü kolayca anlayabilir.Yabancı bir dilden dilimize çevirilerek gerçekleştirilen intihal vakalarını da tespit etmek mümkündür. Turnitin tamamen çevrimiçidir ve standart bir tarayıcı ile girilebilir.

TURNITIN Öğretmen Kılavuzu
Üyelik, şifre sıfırlama ve benzeri destek talebinizi [email protected] adresine iletebilirsiniz.

CABI

CAB veri tabanı 1973’den günümüze 9 milyonun üzerinde özet bilgi sunan bibliyografik bir veritabanıdır. 130,000’in üzerinde tam metin kayıt içerir. Yılda 10,000 yeni kayıt eklenmektedir. Yıllık olarak eklenen 7.000 derginin yanında kitaplar, kitap bölümleri, gri yayınlar, konferans bildirilerini de içerir.

CABI Tanıtım ve Kullanım Sunumu

Wiley Online Library

İşletme, kimya, bilgisayar, çevre, eğitim, mühendislik, hukuk, matematik, istatistik, fizik, tıp, astronomi, psikoloji, sosyal bilimler konularını içermektedir.

Wiley Online Library Kullanım Kılavuzu

World Bank Açık Erişim Veri Tabanları World Bank Açık Erişim Veritabanları The World Bank Group makes more than 14,000 documents available through the Documents & Reports website. Documents include Project appraisal reports, Economic and Sector Works, Evaluation reports and studies and working papers.
World Development Indicators
Global Development Finance
Millennium Development Indicators
Global Economic Monitor (GEM)
Health Nutrition and Population Stats.
International Comparison Program
Quarterly External Debt Statistics
Education Statistics
E-DERGİ

 

Elektronik Dergiler

Kullanıcı adı ve şifre işlemleri için kütüphaneye başvurunuz.

Detail-Review of Architecture Dünyanın önde gelen mimarlık dergilerinden olan DETAIL mimarlar, inşaat mühendisleri ve inşaat şirketleri için bir branş dergisidir.
Domus 1928 yılında kurulan Domus, mimarlık ve tasarımın saygın küresel magazinlerindendir. Tasarım profesyonelleri için vazgeçilmez bir araçtır.
Osteoporosis International 1990 yılında yayın hayatına başlayan ve Springer tarafından yayınlanan dünyanın önde gelen tıp dergilerinden biridir.
Pediatrics in Review Pediatri alanında dünyanın önde gelen dergilerinden biridir.
L'architecture D'aujourd'hui En eski Fransız mimarlık dergisidir. Yıllarca ödünsüz karakteri sayesinde, tüm dünyada bilinen tek Fransız mimari dergisi oldu. Dünya mimarisine yön veren dergi Fransızca ve İngilizcedir.