216 626 10 50 / Dahili: 2051
Marmara Eğitim Köyü 34857 Maltepe / İSTANBUL
KÜTÜPHANE ve BİLGİ MERKEZİ
Meta Author

Kütüphane ve Bilgi Merkezi

Paylaş

“Düşüncede özgür, eğitimde çağdaş, bilimde evrensel” olma hedefiyle ilerleyen Maltepe Üniversitesi'nin bir birimi olarak Kütüphane ve Bilgi Merkezi, kuruluş çalışmalarını 1997-1998 yılları arası yürütmüş, 2003 yılında bütün fakültelerle birlikte Marmara Eğitim Kampüsüne taşınmıştır ve hizmetlere halen burada devam etmektedir. 2018 yaz mevsiminde yenilenen Kütüphane ve Bilgi Merkezi, kullanıcılarının eğitim ve araştırma programlarını destekler ve doğru bilgiye doğru yoldan doğru zaman içerisinde ulaşmalarını sağlar.

“Bilgiye kolay, hızlı ve sınırsız bir şekilde erişmeyi” temel ilke olarak benimseyen Merkez: Güncel ve zengin hem basılı hem dijital koleksiyonu; iletişime açık, bilgili ve istekli çalışanları; çağın önüne geçen teknolojik olanaklarıyla bilgi ile kullanıcı arasında köprü görevi üstlenir, en kısa zamanda en güvenli yoldan bilgiye erişimi sağlar.

Kütüphane ve Bilgi Merkezi, Kampüsün en yüksek noktasında bulunmaktadır ve 3.142 m2'lik kapalı alanda hizmet vermektedir. 500 kişilik oturma ve 200.000 cilt raf kapasitesine sahiptir. 100.000’den fazla basılı kaynak, 10.000.000’dan fazla elektronik kaynak ile bilgiye ulaşma konusunda gerekli ihtiyaçları karşılar. Grup çalışma odaları, sesli ve sessiz çalışma alanlarıyla, kullanıcıların alternatif çalışma yöntemlerine olanak tanır.

Kütüphanemizde 2018 yılından itibaren RFID Akıllı Kütüphane Sistemleri kullanılmaya başlanmıştır. Sistem dahilinde 3 adet Katalog Tarama Cihazı, 1 adet Engelsiz Ödünç-İade Cihazı, 1 adet Tanıtım Kiosku, 1 adet Masaüstü Ödünç-İade Cihazı, 1 adet El Terminali ve 1 adet Kitap Sterilizasyon Cihazı bulunmaktadır.

Akademik dönemlerde 7 gün 24 saat hizmet veren Merkezde, sınav dönemlerinde yiyecek ve içecek ikram edilmektedir.

Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel