Maltepe Üniversitesi | Genel Bilgiler

Genel Bilgiler

Paylaş

•           Kütüphane olanakları nelerdir?

2018 yaz döneminde baştan aşağı yenilenen Kütüphanemiz, fakültelerimizdeki okuma salonları ile birlikte 5300 m² alan içinde 200.000 ciltlik raf kapasitesine ve aynı anda 980 kişilik oturma alanına sahiptir. Öğrencilerin sesli çalışabilecekleri serbest çalışma odaları ve okuyucu bilgisayarları mevcut olup tüm bilgisayarlar internet bağlantılıdır. Çalışma masalarının tamamı özel aydınlatmalı ve elektrik prizleri bulunmaktadır. Kütüphane binasında kablosuz ağ bağlantısı vardır. Maltepe Üniversitesi öğrencileri, kütüphanenin doğal üyesidir ve ücretsiz ödünç kitap alabilirler. Akıllı kütüphane sistemiyle kullanıcılar destek almadan aradıkları kitapları en kısa sürede ulaşıp, ödünç verme cihazlarından hızla ve kolayca ödünç alabilmektedirler. Mevcut yaklaşık 170.000 basılı ve 5.000.000’dan fazla elektronik kaynak bulunmakta ve koleksiyon sürekli olarak geliştirilmektedir.

•           Kütüphane çalışma saatleri nedir?

Maltepe Üniversitesi Kütüphane ve Bilgi Merkezi çalışma saatlerine güncel olarak bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz

•           Kütüphaneden kimler yararlanabilir?

Üniversitemiz öğrencileri, mezunlarımız, idari ve akademik personeli yararlanabilmektedir.

•           Mezun öğrenciler kütüphaneden yararlanmak için ne yapmalıdır?

Kütüphane dış kullanıcı başvuru ve üyelik formu'nu doldurarak eposta yöntemiyle veya basılı olarak Genel Sekreterliğe gönderilmelidir. Mezunlarımızın başvurusu sonuçlanıp izin çıktığında kütüphane kullanım hakları başlayacaktır.

•           Kütüphane kullanıcı hesabıma nasıl erişebilirim?

Kütüphane web sitesinde yer alan “Katalog Tarama” sayfasına girdikten sonra oturum aç sekmesinden öğrenci numarası / şifreniz ile hesabınıza erişebilirsiniz.

•           Kütüphane kullanıcı hesabı ile neler yapabilirim?

Kütüphane kullanıcı hesabınız ile ödünç aldığınız, iade ettiğiniz, ayırttığınız ve kütüphane koleksiyonuna dâhil edilmesini istediğiniz bilgi kaynaklarının listesine erişebilir, materyal isteği bulunma, ödünç alınan materyallerin süresini uzatma ve ödünç alınmış bir kitabı ayırtma işlemi yapabilirsiniz.

•           Kütüphanede fotokopi, çıktı ve benzeri hizmetler var mı?

Fotokopi hizmeti verilmemektedir.

•           Aradığım materyallerin tarama işlemini nasıl yapabilirim?

Cep Kütüphanem uygulamasını Appstore veya Google Play'den telefonunuza indirerek ya da İnternet sayfamızın Katalog Tarama sekmesine tıklayarak, aramak istediğiniz materyallere eser adı, yazar adı, konu başlıkları, tür, dil ve benzeri birçok filtre kullanarak ulaşabilirsiniz.

Elektronik materyalleri ise İnternet sayfamızın E-Kaynak Tarama sekmesine tıklayarak Üniversitemizin abone olduğu bütün veri tabanlarını aynı anda tarayabilirsiniz. Detaylı açıklamaları ve kullanım kılavuzları ile birlikte abone olunan bütün veri tabanlarını İnternet sayfamızın Veri Tabanları sayfasında bulabilirsiniz.

•           Kütüphane işlemleri için mobil uygulama mevcut mu?

Evet, üyelik işlemlerinizi Cep Kütüphanem adlı uygulamadan gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamayı Google Play ve Appstore’den indirip, Maltepe Üniversitesi’ni seçerek istediğiniz basılı ya da elektronik kaynaklara ulaşabilirsiniz. Aynı program ile farklı kütüphane kataloglarına da erişebilirsiniz.

•           Kütüphaneye yiyecek, içecek getirebilir miyim?

Kütüphane içinde su haricinde yiyecek-içecek tüketilmemektedir.

•           Kütüphanede unuttuğum eşyalar hakkında nereden bilgi alabilirim?

Unuttuğunuz eşyalar için kütüphane girişinde bulunan danışma/banko ile iletişime geçebilirsiniz.

Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel