Maltepe Üniversitesi | Kullanım Kılavuzu

Kullanım Kılavuzu

Paylaş

VETİS KULLANIM TALİMATI

Sisteme sadece Maltepe Üniversitesi Kütüphane ve Bilgi Merkezi kullanıcıları, kütüphane üyelikleri ile giriş yapabilmektedir.

- Öğrencilerimizin kullanıcı adı, öğrenci numarasıdır.

- Personelimizin kullanıcı adı, personel sicil numarasıdır.

- Şifre bilgilendirmesi kütüphane sistemine kayıtlı cep telefonu numarasına ve e-posta adresine otomatik olarak yapılır. 

- Şifresini hatırlamayan kullanıcılar ''Sisteme giriş yap'' butonuna tıkladıktan sonra ''Şifremi unuttum'' butonuna tıklayarak yeni bir şifre oluşturabilirler.    

NOT: Kullanıcı adı veya şifresini hatırlamayan, iletişim bilgileri eksik olan, giriş yapamayan, sorun yaşayan vb. durumlarda tüm kullanıcılarımız mesai saatleri içerisinde 0216 626 10 50 / 2051 üzerinden telefonla ya da [email protected] adresine istedikleri zaman mail atarak destek alabilirler.

Oturum açma işleminin ardından kullanıcılarımızın ekranına veri tabanları listemiz gelmektedir. Kullanıcılarımız veri tabanlarımız içerisinde e-dergilere, e-kitaplara, makalelere, görsel ve işitsel kaynaklara, bibliyografyalara, referans araçlarına, kanun ve içtihatlara vb. ulaşabilmektedirler.

- Oturum açtıktan sonra ekranın sağ üst köşesinde kullanıcın Adı ve Soyadı yazmaktadır.

- Veri tabanları listesinde kütüphanemiz tarafından Ücretsiz/Abone/Satın/Deneme erişimine açılmış olan bütün kaynaklara kullanıcılarımız ulaşabilmektedir.

- İlgili butonları kullanarak ulaşmak istediğiniz veri tabanlarını filtreleyebilirsiniz. Yine aktif Keşif Araçları’ndan da hızlı arama yapabilirsiniz.

- Piri keşif aracı ile tüm veri tabanlarından arama yapabilirsiniz.

- Veri tabanları alfabetik bir şekilde sıralanmıştır.

- Veri tabanı kutucuğunun sağ üst köşesindeki butona tıklayarak veri tabanı ile ilgili detaylı bilgi alınabilir. 

- Veri tabanı kutucuğundaki ‘’erişim için tıklayınız’’ butonuna tıklayarak veri tabanı ana sayfasına ulaşılabilir.

AYEUM, AKAGEV, CLİNİCALKEY, ELSEVİER OSMOSIS, TURCADEMY VE VİDOBU Veri tabanlarına giriş için ayrıca üyelik oluşturulmalıdır. Üyelik oluşturulurken @maltepe.edu.tr veya @st.maltepe.edu.tr uzantılı kurumsal mail adresi kullanılmalıdır. Bu tür üyeliklerde şifrenizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Veri Tabanlarına kurumsal abonelik sistemi ile erişim sağlandığından, kullanıcılarımızdan herhangi bir erişim ücreti talep edilmemektedir.

VERİ TABANLARINA GİRİŞLER KULLANICI ADI VE IP KONTROLLÜ OLARAK SAĞLANDIĞINDAN, KULLANICI ADI VE ŞİFRENİZİ BAŞKALARIYLA PAYLAŞMAYINIZ. Aksi halde veri tabanı girişleriniz engellenecektir.

Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel