Maltepe Üniversitesi | Kütüphane ve Bilgi Merkezi

Kütüphane ve Bilgi Merkezi

Paylaş

“Bilgiye kolay, hızlı ve sınırsız bir şekilde erişmeyi” temel ilke olarak benimseyen Merkez: Güncel ve zengin hem basılı hem dijital koleksiyonu; iletişime açık, bilgili ve istekli çalışanları; çağın önüne geçen teknolojik olanaklarıyla bilgi ile kullanıcı arasında köprü görevi üstlenir, en kısa zamanda en güvenli yoldan bilgiye erişimi sağlar.

Kütüphane ve Bilgi Merkezimizde RFID Akıllı Kütüphane Sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde kullanıcılarımız ulaşmak istedikleri yayını katalog tarama kioskundan aramakta, fiş çıktısı almakta veya ekranda çıkan QR barkodunu okutarak bilgileri cep telefonuna kaydetmekte, açık raf siteminde kitabını kendisi bulmakta ve ödünç/iade işlemini kendisi yapmakta, işlem sonunda cihazdan fiş çıktısı alabilmektedir.

Kütüphanemiz engelsiz bir kütüphanedir. Kullanıcı odaklı hizmet vermektedir. Öğrencilerimizin kimlik bilgileri, her eğitim-öğretim yılı başında Öğrenci İşleri Otomasyonundan otomatik olarak alındığından, öğrencilerimizin kütüphaneye ayrıca bir üyelik yaptırmalarına gerek kalmamaktadır. Tüm öğrencilerin kullanıcı adı ve şifreleri, öğrenci numarasıdır.

Kütüphane ve Bilgi Merkezi'nde yapılan kullanıcı işlemleri, katalog tarama, süre uzatma, kitap ve çalışma odası rezerve etme, şahsi bilgilerini güncelleştirme gibi işlemler Cep Kütüphanem uygulaması üzerinden cep telefonlarından takip edilebilmektedir.

Kütüphane üzerinden 200'den fazla veri tabanına erişim sağlanmaktadır. Veri tabanlarına kampüs içerisinden olduğu gibi kampüs dışından da kolayca erişmek mümkündür. https://kutuphane.maltepe.edu.tr/tr/kampusdisierisim 

Kurumsal Akademik Arşiv Sisteminden, (http://openaccess.maltepe.edu.tr/xmlui/) Üniversitemiz akademisyenlerinin bilimsel yayınlarına ve lisansüstü tezlere tam erişim sağlanmaktadır.

Kütüphane sosyal medya hesaplarından da (https://twitter.com/maukutuphane), (https://www.instagram.com/maukutuphane) kütüphaneyle ilgili haberler duyurulmaktadır.

Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel