Maltepe Üniversitesi | Ödünç Hizmetleri

Ödünç Hizmetleri

Paylaş

•           Ödünç alma işlemi nasıl yaparım?

Öğrenci kartınızla ya da öğrenci numara ve şifrenizi Akıllı Ödünç Verme Cihazlarına girerek almak istediğiniz materyalleri manyetik alana yerleştirdikten sonra ödünç al butonuna basınız. Cihazların yanında kullanım talimatı mevcut olup, gerekli gördüğünüz yerde danışmadan yardım isteyebilirsiniz.

•           Tek seferde en fazla kaç materyal ve kaç gün süreyle alabilirim?

Lisans ve Ön lisans programlarındaki Öğrencilerimiz 5 materyal 20 gün süreyle, Lisansüstü programlarındaki Öğrencilerimiz 10 materyal 20 gün süreyle, Akademik Personelimiz 20 materyal 30 gün süreyle ve İdari Personelimiz 5 materyal 20 gün süreyle ödünç alabilirler. Daire Başkanlığı tarafından gerekli görülen durumlarda kullanıcılarımıza materyal sınırı koyulmamaktadır.

•           Süre uzatma işlemini nasıl yapabilirim?

Ödünç alınan materyal başka bir kullanıcı tarafından ayırtılmamışsa uzatma yapılabilir. Uzatma yapılabilmesi için üzerinize kayıtlı materyalin ödünç süresinin bitmesine en fazla 3 gün kalmış olmalıdır. Aynı materyal için en fazla 2 uzatma işlemi uygulanır. Ödünç materyalin süresini uzamak için kütüphanemizi arayabilir, ''Cep Kütüphanem'' uygulamasını kullanabilir veya kütüphane ana sayfamızdan kullanıcı girişi yaparak kitaplarınızın süresini uzatabilirsiniz. 

•           Ödünç aldığım bilgi kaynağını arkadaşım iade edebilir mi?

Evet, iade işlemlerini sizden başka biri yapabilir.

•           Benim adıma başka biri kitap ödünç alabilir mi?

Hayır, üyelerimiz kendilerine ait öğrenci kartıyla gelerek ödünç alma işlemini gerçekleştirebilir.

•           Ödünç alınan bilgi kaynağının kaybolması ya da zarar görmesi durumunda ne yapmalıyım?

Ödünç alınan bilgi kaynağının kaybolması ya da düzeltilemez şekilde zarar görmesi durumunda kullanıcılardan bilgi kaynağının aynısını temin etmesi istenir. Bilgi kaynağının bulunamaması halinde; materyalin Değer Takdir Komisyonunca belirlenen değeri ödettirilir.

•           Süreli yayınları ödünç alabilir miyim?

 Süreli yayınlar, ödünç verilmemektedir.

Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel