Maltepe Üniversitesi | Katalog Tarama

Katalog Tarama

Paylaş

•           Kütüphane koleksiyonunda nasıl katalog taraması yapabilirim?

Kütüphanemizin internet sayfasından, cep telefonlarındaki “Cep Kütüphanem” (Android veya IOS) uygulamasından ya da Kütüphane ve Bilgi Merkezinde bulunan katalog tarama cihazlarını kullanarak yapabilirsiniz. Cihazların yanında kullanım talimatı bulunmaktadır. Danışma biriminden gerekli desteği alabilirsiniz.

Katalog üzerinden araştırma yapmak için aradığınız bilgi kaynağının eser adı, yazar adı, konu başlıkları, ISBN/ISSN vb. herhangi bir anahtar kelimesiyle arama yapabilirsiniz. Rafta gördüğünüz kitapların raf bilgisine tıklayarak kütüphanenin kat planındaki yerini bulabilirsiniz.

Elektronik kaynaklara ise, istediğiniz materyali katalogda bulup, ilgili sayfadaki URL penceresine tıklayarak ulaşabilir, izin verilen veri tabanlarındaki kaynakları taşınabilir cihazınıza yükleyebilirsiniz.

•           Kitaplar raflara neye göre yerleştiriliyor?

Kütüphanemizde Library of Congress Sınıflama Sistemini kullanmaktadır. Kitaplar açık raf esasına göre konu olarak ayrılarak raflara yerleştirilmiştir. Böylelikle aynı konuyu içeren kitaplar bir arada durmaktadır. Bu sistemle oluşturulan etiketler kitabın sırt bölgesinde bulunmaktadır. Bu yer bilgisine bakarak internetten Kütüphane Kat Planında ya da Kütüphane içerisinde bulunan Kütüphane ve Bilgi Merkezi Kat Planı tablolarında yerleşim düzenini görebilirsiniz.

•           Kitap ayırtma işlemi nedir, nasıl yaparım?

Ayırtma işlemi yapmak için kütüphane sistemine internetten veya mobilden kullanıcı hesabınız ile giriş yaptıktan sonra ayırtmak istediğiniz materyali, katalogdan bularak ayırtma butonuna basarak kitabı ayırtmış olursunuz. Ayırtma işlemleri materyal geldikten sonra en fazla 3 gün bekletilmektedir

•           Tezlere nasıl erişebilirim?

Katalog Taramada arama yaparken filtre uygulayarak “Tür” kısmını “Tez” olarak işaretleyip eser adı, yazar adı, konu başlıkları gibi seçeneklerle erişebilirsiniz.

Kütüphanemiz koleksiyonunda yer alan basılı tezlere kütüphane giriş katındaki danışma/bankoya danışarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca internet sitemizde bulunan ''arşivler'' sekmesindeki ''Kurumsal Akademik Arşiv (Openaccess)'' seçeneği ile kurumumuz bünyesinde yayınlanan bütün tezlere elektronik ulaşabilirsiniz. 

•           Türkiye genelinde yayınlamış olan tezlere nasıl erişebilirim?

Türkiye’de Üniversitelerde yayınlanan tezlere Ulusal Tez Merkezi aracılığıyla erişebilirsiniz.

•           Kütüphane koleksiyonuna yeni gelen yayınları nasıl görebilirim?

Koleksiyonumuza yeni eklenen yayınları kütüphane internet sitemizin ana sayfasından takip edebilirsiniz.

•           Farklı kütüphane kataloglarına nasıl erişebilirim?

Cep Kütüphanem uygulamasında Toplu Katalog sekmesine tıklayarak ya da internet sayfamızın bağlantılar menüsünden Toplu Katalog sekmesine tıklayarak veya TO-KAT sistemi üzerinden ulaşabilirsiniz.

•           Süreli yayınlara nasıl erişebilirim?

Basılı kaynaklarımıza erişmek için kütüphanemizin giriş katında bulunan danışma/bankodan yardım talep edebilirsiniz. Elektronik olarak yayımlanan on binlerce kaynağa ise veri tabanlarımız içerisinden ulaşabilirsiniz.   

•           Süreli yayınlar raflara neye göre yerleştiriliyor?

Süreli yayınlar raflara alfabetik sıraya göre yerleştirilmektedir.

•           Süreli yayınların eski sayılarına nasıl erişebilirim?

Elektronik veri tabalarımız içerisinde dergilerin geçmişten günümüze detaylı arşivleri bulunmaktadır. Erişemediğiniz kaynaklar için (elektronik veya basılı) danışma/bankoya danışabilirsiniz. 

Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel